Kilka słów o suplementach diety

kilka słów o suplementach diety

 Studentka VI roku farmacji

Suplementy diety można określić plagą XXI-go wieku. Stanowią one istotny element każdej domowej apteczki, a rynek farmaceutyczny oferuje szeroką gamę produktów łagodzących wiele uciążliwych dolegliwości, o których istnieniu pacjenci często dowiadują się dopiero z reklam.

Do stosowania suplementów diety zachęca ich korzystna cena, brak informacji na temat działań niepożądanych, a także dostępność bez recepty, dzięki czemu można je kupić bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, niemalże wszędzie: w sklepach wielobranżowych, na stacjach benzynowych,
w kioskach i wreszcie w aptekach. Jak w przypadku tego ostatniego miejsca możemy być pewni co do odpowiednich warunków przechowywania i dystrybucji, tak w przypadku pozostałych punktów można mieć duże wątpliwości.


 

Suplement to nie LEK!

Na samym początku bardzo ważne jest podkreślenie, że suplement diety nie ma nic wspólnego z produktem leczniczym. Według Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia „suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Jest on skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych substancji odżywczych i fizjologicznych, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie”. Suplementy diety nie są kontrolowane przez Inspektorat Farmaceutyczny, a jedynie przez właściwy oddział Sanepidu, a producent przed ich wprowadzeniem na rynek nie ma obowiązku przeprowadzenia długotrwałych i kosztownych badań klinicznych.

 

Czy preparaty te są bezpieczne?

Nie ma wystarczających badań naukowych na temat ich skuteczności terapeutycznej. Producent nie ma również obowiązku informowania o wszystkich substancjach użytych do produkcji preparatu, interakcjach z lekami lub pokarmem, dlatego nikt nie jest w stanie zapewnić pacjenta, o nieobecności składników, na które jest uczulony. Stwarza to możliwość wystąpienia silnych reakcji alergicznych. Dodatkowo pacjent, zachęcany barwnymi hasłami marketingowymi, widząc same korzyści płynące ze stosowania suplementów, może mylnie stwierdzić, że preparaty te są bardziej bezpieczne, niż leki, które zażywa. A to z kolei może prowadzić to przerwania bieżącej farmakoterapii, tj. pacjent może zrezygnować ze stosowania preparatu leczniczego na rzecz suplementu.

 

Suplementacja konieczna?

Istnieje wiele grup podwyższonego ryzyka, takich jak: kobiety w ciąży, czy sportowcy wyczynowi, które szczególnie narażone są na niedobory witaminowe i mineralne. Najczęściej osoby znajdujące się w tych grupach same decydują się na wprowadzenie suplementu do swojej codziennej diety, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Jednak należy pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych może być szkodliwy, a suplementy diety nie powinny być zażywane profilaktycznie. W pierwszej kolejności należy zdiagnozować, czy istnieje niedobór konkretnego pierwiastka, a jeśli tak, lekarz powinien przepisać preparat zarejestrowany jako lek o udokumentowanym działaniu leczniczym, ponieważ tylko wtedy mamy pewność co do skuteczności, jakości oraz ilości substancji leczniczej w jednej dawce.

 

Zanim zdecydujesz się na suplement…

Zanim zostanie podjęta decyzja o wprowadzeniu suplementu do diety, powinno się przeanalizować swój plan żywieniowy pod kątem dostarczanych składników mineralnych oraz witamin. Należy przemyśleć, jakich zmian dokonać w jadłospisie, aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników mineralnych, a tym samym czuć się lepiej, ponieważ złe samopoczucie lub niepokojące objawy mogą być również związane z toczącym się stanem chorobowym. Konieczna jest wtedy konsultacja lekarska, a także wykonanie badań diagnostycznych w celu ustalenia przyczyny problemu. W czasie wizyty w aptece pacjent powinien poinformować farmaceutę o swoich dolegliwościach, dzięki czemu będzie miał On możliwość nakierowania na właściwą drogę postępowania. Objawy niedoborowe mogą zostać nasilone przez czynniki takie jak: stres, palenie papierosów, zbyt duża ilość kofeiny czy brak wystarczającej ilości snu. Czasem kilka dni odpoczynku i rezygnacja z używek może diametralnie poprawić stan zdrowia, bez konieczności stosowania suplementów.

Zanim zdecydujemy się na zakup suplementu diety, warto przeanalizować opracowany przez Śląską Izbę Aptekarską oraz Śląską Izbę Lekarską „Dekalog Racjonalnego Wyboru”. Głównym celem działań wyżej wspomnianych Samorządów jest przekazanie fachowej, rzetelnej i opartej na dowodach (z ang. Evidence Based Medicine, EBM) wiedzy na temat suplementów diety.

0 comments
Previous Post
opieka_farm_small_new_o_nas
Next Post
dekalog rcjonalnego wyboru

Dostęp do zawartości serwisu opiekafarm.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawia recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.