Czym się trujemy na co dzień, czyli smog, zdrowie i COP24.

smog_opiekfarm

Zrównoważona dieta, codzienna aktywność fizyczna, wolność od nałogu nikotynowego, to w dalszym ciągu top stylu życia człowieka współczesnego. Dlaczego więc wciąż pozwalamy, aby smog zatruwał nasze organizmy?

Niejednokrotnie lekceważymy zjawisko zanieczyszczenia powietrza, jednak jak pokazują najnowsze statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powikłania zdrowotne Smogu zabijają rocznie 6.5 mln ludzi na całym Świecie. W wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem dochodzi przede wszystkim do chorób układu oddechowego, ale także do zaostrzenia chorób serca, natomiast najmniejsze cząsteczki mogą przenikać do krwi powodując zaburzenia w funkcjonowaniu innych narządów.

Geneza pojęcia SMOG, to połączenie angielskich słów SMOKE (dym) i FOG (mgła). Zjawisko to, to nic innego jak zawieszone w powietrzu zanieczyszczenia, głównie w w postaci tlenków azotu i siarki, metali ciężkich, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) oraz substancji stałych (pyłów i sadzy).

W Polsce mamy do czynienia ze smogiem typu Londyńskiego, występującego najczęściej w okresie jesienno-zimowym, a najbardziej narażonymi terenami są miasta Górnego Śląska oraz Kraków.

Smog powstaje przy sprzyjających mu warunkach atmosferycznych, a mianowicie, bezwietrznej pogodzie oraz unoszącej się nad miastem mgle. Jednak głównym czynnikiem sprawczym, jest czynnik ludzki.
Według Europejskiej Agencji Środowiska, szkodliwe substancje dostają się do atmosfery z gospodarstw domowych, poprzez palenie w piecach za pomocą węgla i paliw stałych, a także śmieci. Według statystyk instytucji niemniejsze znaczenie ma stosowanie przestarzałych pieców oraz wzmożony transport drogowy.

W trosce o swoje zdrowie, warto monitorować bieżący stan powietrza, poprzez stronę internetową powietrze.gios.gov.pl oraz aplikację „Jakość powietrza w Polsce” utworzone przez Inspektorat Ochrony Środowiska, a przy przekroczonych normach zanieczyszczeń w powietrzu warto zaopatrzyć się w maski ochronne z filtrami nie przepuszczającymi cząsteczek o wielkości poniżej 2.5 mikrometrów, czego nie zapewniają maseczki chirurgiczne.

Już niedługo, dokładnie w grudniu tego roku, Polska będzie przewodniczyć Konferencji Narodów Zjednoczonych dotyczącej Zmian Klimatycznych na Świecie. Jest nam tym bardziej miło, iż spotkanie odbędzie się w naszym mieście – Katowicach, a jednym z tematów przewodnich będzie debata nt. Czystego powietrza.

0 comments
Previous Post
przewlekly kaszel
Next Post
odplatnosc_lek

Dostęp do zawartości serwisu opiekafarm.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawia recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.